GOOGLE OPTİMİZASYONU

SEO nedir?

SEO (Search Engine Optimization) “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Websitenizin daha sık ve hedeflediğiniz kitle tarafından ziyaret edilmesi, şirketinizin tanınırlığı ve iş kapasitenizin artışı için büyük önem taşır. Zira şirketiz işte bu SEO ve SEO'nun doğru kullanılması sayesinde site arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak, böylece daha çok ziyaretçisi olacaktır. 

SEO niçin önemlidir?

Başarılı bir SEO çalışması hem sitenizi içerik açısından iyileştirecek, hem de arama motorlarında olması gerektiği yerde ve zamanda, doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlayacaktır. Bu konumun korunması açısından SEO çalışması sürekli güncellenirş dolayısıyla optimizasyon sürekli olarak kontrol altında tutulur. Bu çalışması özellikle google gibi en popüler ve en gelişkin arama motorlarında yapmak, tanınırlık ve iş hedeflerinizi olumlu etkileyecektir.

SEO nasıl oluşturulur? 

EMİT Bilişim olarak size bu konuda vereceğimiz destek sayesinde, websitenizin ve dolayısıyla işleriniz açısından böyle bir optimizasyondan sağlayacağınız önemli yararları da daha iyi anlayacak ve bire bir göreceksiniz. Öyleyse sitenize nasıl arama motoru optimizasyonu uygulayabilirsiniz? 

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında yaratıcı bir takım teknikler, hedef kitleniz ve hedef kitlenizin internette arama yaparkenki alışkanlıklarını doğru değerlendirmek önemlidir. Yani internet kullanıcıları bir konuyu arama motorunda en fazla ne şekilde arıyorlarsa konu başlıklarınızı o şekilde yapmanız sitenize daha çok ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır. Bu başlıklarda ve aslında tüm site genelinde belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve bu kelimelerin etiketlenmesi, optimizasyon işinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kullacağınız anahtar kelimelerin olabildiğince basit ve hedef kitlenizin kullanacağı nitelikte kısa olmalıdır. Elbette ki anahtar kelimelerinizin içeriğinizle uyumu da büyük önem taşır. Sitenize belli bir anahtar sözcük ve başlıkla yönlendirilerek gelen bir kullanıcı, ihtiyaçlarına cevap verebilecek zenginlikte bir içerik de bekler. Dolayısıyla, anahtar kelime ve etiketleme çalışmaları, bunları destekleyecek ve uyumlu bir içerik çalışmasıyla da mutlaka desteklenmelidir. 

SEO,  EMİT Bilişim olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmet süreçlerinden biridir. Bu süreçte sizin adınıza sitenizi elden geçirir, arama motorlarında üst sıralarda yer alması için gerekli kontrol ve değişimleri gerçekleştiririz.

SEO – Google Optimizasyonu'nun 3 Şekli

1. Teknik ve Sunum Şekline Yönelik Optimizasyonlar

Bu tür bir optimizasyon, içerik yönetim sistemleri, html siteler ve portallar üzerinde gerçekleştirilir. Site içerisinde yer alan bilgiler doğru bir şekilde organize edilerek arayan ziyaretçilere doğru ve sistematik bir şekilde sunulurlar. Bu işlem bir kez yapılır ve site yöneticileri içerik düzenledikçe bu sistem de otomatik olarak sitenin arama sonuçlarındaki sıralamayı iyileşir.

Siteniz ne kadar sık güncellenirse rakiplerine oranla daha üst sıralarda yer alır. Burada dikkate alınması gereken konuların başında, siteye eklenen içeriğin sitenin genel konu başlığıyla uyumlu ve dengeli olmasıdır.

SEO Optimizasyon konusunda yapılan çalışmaların örneklerini bu tarz çalışmalarımıza baz oluşturması amacı ile açtığımız www.barrestorancafe.com sitesinde görebilirsiniz.

2. İçerik Kalitesi Optimizasyonu

İçerik kalitesiyle ilgilenen bu optimizasyon türü, siteye eklemiş olduğunuz içeriklerin düzenlenerek arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almalarını sağlar. Teknik çalışmalardan çok editoryal çalışmalardan oluşur. Teknik ve sunum şekline yönelik optimizasyon çalışmasıyla birlikte yürütüldüğü vakit dengeli, başarılı ve uzun soluklu fayda sağlayacak bir çalışma olacaktır. 

Bütçesi daha ekonomik projelerde 1 numaralı çalışma teknik ekiplere yaptırılıp, 2 numaralı çalışma da müşteri tarafından yürütülebilir.

3. Link ve Popülarite

Web sitesiniz internet üzerinden ne kadar çok referans gösteriliyorsa, internet kullanıcıları ve arama motorları  tarafından o kadar önemli olarak algılanır. Sitenizin bahsinin geçtiği bu referans linkler, ne kadar şirketinizin ve websitenizin ana konusuyla alakalı sitelerden gelirse, bu linklerin değeri de o kadar artar. 

İnternet üzerinden link satan bir sürü firma bulunabilir. Bunlar ile çalışma kararı almadan evvel, EMİT Bilişim gibi SEO konusunda uzman bir ekibe sahip bir firmadan destek ve öneri almanızı tavsiye ederiz. Zira bilinçsizce yapılan link satın alımları sonucunda, aslen şirketinizle yapısal ve ahlaki yönden uyumlu olmayan sitelerle itibarınızı tehlikeye düşürebilirsiniz. Örneğin bir önceki cümlede "seo konusunda uzman" ifadesini kullanarak EMİT Bilişim'in web sitesine link verdik. Bu link ziyaretçi yoğunluğuna sahip bir siteden geliyorsa, yüksek bir puan ile EMİT Bilişim'in sitesine puan kazandıracaktır. Yani, ne kadar çok link aldığınız değil, ne kadar önemli siteden sitelerinize link aldığınız önemlidir.

* 3 numaralı çalışma, yani Link ve Popülarite çalışması, şu anda Türkiye'de SEO firması olarak faaliyet gösteren birçok kişi tarafından verilmektedir. İşin temelinde yapılan çalışma çok basit olmakla birlikte, "doğru linklerin, doğru firmalar"dan verilmesi prensibi, işin esas uzmanlığını içeren kısmıdır ve ne yaptığını bilen kişilerce ele alınmalıdır.